SVĚT OUTDOORU – časopis pro milovníky hor a outdooru uvádí

Minulé filmy

Cena diváka

Sibiřský Traverz

Cena festivalové poroty

Bílé objetí

Cena za film s osobní výzvou

Tamara

 

FILMY V ROCE 2016

Whiskey Berber

Režie: Ondřej a Jiří Švihálkovi, délka: 34 min, země: České republika

Bratři Švihálkové alias Kejda Ski Team se v zimní sezóně 2014-2015 zaměřili na odhalování skialpového potenciálu marockého Atlasu. S cílem najít co nejzajímavější sjezdové linie v nejvyšších částech Atlasu vyrazili do severní Afriky hned dvakrát. A důraz byl kladen také na dokumentaristickou stránku věci. Výsledkem jejich snažení je film Whiskey Berber, který představí tři hlavní oblasti tohoto horského pásma, Mgoun, Toubkal aTazarhart a tamní skiextrémové linie, zavede nás do rušného Marrakéše a ukáže skromný život Berberů, obyvatelů horských vesnic.

Tamara – Cena za film s osobní výzvou

Režie: Joachim Hellinger, Christian Schmidt, délka: 17 min, země: Německo

V roce 2012 Tamara Lunger poprvé spatřila 8 611 metrů vysoký vrchol K2. Pohled na něj byl ohromující v neposlední řadě pro to, že K2 je považována za nejnebezpečnější osmitisícovku. Již více než 80 horolezců zde přišlo o život. Přesto Tamara jako 28-letá zamířila opět do Pákistánu spolu s alpinistou Nikolausem Gruberem, aby čelila největší výzvě své horolezecké kariéry. Film je portrétem ženy, která miluje extrémy a žije pro ně. Film plný bolesti a strachu, ale i odhodlání a štěstí.

Sibiřský Traverz – Cena diváka

Režie: Sherpas Cinema, délka: 28 min, země: Kanada

Dokument mapuje 9 288 km dlouhou lyžařskou výpravu po nejdelší železnici světa – Transsibiřské magistrále. Zvládnout celou trasu z Vladivostoku až do Moskvy může být zdlouhavý a nudný zážitek, pokud si neuděláte pár zastávek.  A pokud máte s sebou lyže, nudit se rozhodně nebudete. Tým špičkových lyžařů a filmařů z proslulých Sherpas Cinema se po této slavné trase vypravilo, aby se seznámili s místní komunitou a prozkoumali sibiřský prašan. Čeká nás zastávka v odlehlé divočině na hoře Mamay poblíž Bajkalu, sněhové bouře v horském středisku Sheregesh  i návštěva lovecké vesnice, kde si obyvatelé vyrábějí vlastní lyže.

Bílé objetí – Cena festivalové poroty

Režie: Branislav Molnár, Peter Magnát, délka: 53 min, země: Slovensko

Zima a sníh v horách láká velké množství sportovních nadšenců. I přes velký posun v předpovídání lavinového nebezpečí vzrůstají počty nehod s fatálními následky.  Tvůrci filmu nechtějí moralizovat nebo kázat, ale spíš se snaží najít vysvětlení, co lidi žene vstříc adrenalinovému zážitku a riskování. Film je o lidech, kteří se dostali do smrtelného nebezpečí v zimních podmínkách. Proč jsou ochotni cestovat stovky kilometrů a riskovat své životy? Dokument nahlíží do světa freeriderů, snowboardistů, horolezců, ale také do světa lidí, kteří pracují pro Horskou záchrannou službu a v centrech lavinové prevence.  Ve filmu se střídají rozhovory s lidmi a rekonstrukce nehod natáčené v místech, kde se opravdu staly.

Ledy a přílivy

Režie: Kt Miller, délka: 30 min, země: USA

V roce 2014 se šestice žen vydala na malé plachetnici z Islandu přes Dánsko až kzápadnímu pobřeží Grónska. Bez větších zkušeností se postupně seznámily s  ovládáním lodě i pobytem na širém moři, kde po několik dní plavby nespatřily žádnou pevninu. V Grónsku pak prozkoumaly nové lyžařské cesty a sesbíraly data pro vědecké analýzy tohoto úžasně divokého kousku světa. Počasí i kvalita sněhu na mnoha místech předčila jejich očekávání. Naproti tomu se v jedné z vytipovaných oblastí nedostávalo sněhu. Tady si všechny uvědomily, jak velký dopad má pro tuto oblast globální oteplování. Kde jindy bývalo moře pokryté ledem a  domy skryté pod přívaly sněhu je nyní poprašek a teploty jen mírně pod nulou. Prožijte dobrodružnou cestu po mořské hladině, strmých kopcích a za poznáním klimatických změn naši krásné planety.

Expedice Švédsko

Země: Švédsko, délka: 61 min, režie: Jimmy Sundin

Jimmy je zkušený dobrodruh, který se narodil a vyrůstal v severním Švédsku. Jako mnoho Švédů během cest za dobrodružstvím procestoval kus světa. Nyní se konečně rozhodl podniknout něco pořádného ve své rodné zemi, aby ukázal přátelům, co Švédsko nabízí. Společně s Linusem a Jasonem se na lyžích vydávají po Švédské královské cestě (Kungsleden), která vede 450 km přes švédské hory. Jason je z Nového Zélandu, má za sebou také mnoho dobrodružných výprav, ale toto bude jeho první zkušenost na lyžích za polárním kruhem. Linus nikdy dříve nic podobného nepodnikal.

Možná dnes není zas tak neobvyklé, že lidé v touze po dobrodružství dávají v sázku svůj život. Důležité je soustředit se na nebezpečí a přijmout rizika. Ale je to skutečně to, o čem dobrodružství je?

Bulharské bílé zlato

Země: Česká republika, délka:32 minut, režie: Jiří Šáňa, jazyk: český

Bulharské kopce můžou ve freeriderovi zpočátku budit rozpačitý dojem, nikde žádná dominanta a samé pláně. Jakmile se však ponoříte do jejich nitra, poznáte kouzlo krátkých, strmých a velmi technických sjezdů. Kvalita sněhu je tu výborná a na člověka tu narazíte opravdu zřídkakdy. Pokud si vyberete terén, máte jistotu, že jej před vámi nejely stovky lidí, ale zřejmě budete jeden z prvních.Tak by se dal shrnout výlet pětice Čechů, kteří sebrali auto a vyrazili na 1500 km dlouhou cestu do bulharské Rily, za poznáním východoevropské kultury, místních hor a terénů pro freeride. Kromě hor ve filmu poznáte hlavní město Sofii a seznámíte se s místními obyvateli. Aniž by o tom výprava věděla anebo o to usilovala, ocitla se o několik desítek let zpět v čase. A to, že se v místě konal vůbec poprvé Bulharský Freeride Tour závod, byl jen příjemný bonus a skvělé zpestření na závěr.

 

FILMY V ROCE 2015

Kašmír

Režie: Mark Kogelmann, USA, 2014, 4minuty

V únoru 2013 se Mark Kogelmann ze Soulryders vypravil točit film do krásného, ale problematického himálajského regionu Kašmír. V den, kdy se tým freeriderů dotkl země, indická vláda nechala pověsit jednoho z Kašmířanů a jeho tělo nechala tajně pohřbít ve věznici, kde byl držen. Tato událost vnesla nové semínko sváru do dlouho trvajícího konfliktu mezi Indií a Pákistánem o horkou oblast Kašmíru, přezdívanou asijské Švýcarsko. Freerideři se tak nesetkávají tváří tvář jen s technicky náročnými výstupy, sjezdy, hlubokým sněhem a pobíhajícími opicemi v pohoří Pir Panjal, ale i politickými nepokoji.

Nezkrotná Antarktida – Cena festivalové poroty

Režie: Keith Ladzinski, USA, 2013, 23 minut

S nápadem vydat se na Antarktidu přišel Mike Libecki, horolezec a dobrodruh často spolupracující s National Geographic. Plán byl najít největší koncentraci dosud neobjevených vrcholů a v oblasti uskutečnit tolik prvovýstupů, kolik drsné antarktické počasí a kondice lezců dovolí.

The Pamir Game – Cena diváka

Režie: Jakub Strauss, ČR, 2014, 16 minut

Tři hory, tři příběhy, jedno velké dobrodružství a legrace při výpravě Beton Ski Teamu do tádžického Pamíru. Po sjezdu šestitisícovky Pik Cetyrjoch vyráží Martin a Karel na Pik Komunisma (7495 m), nejvyšší horu bývalého Sovětského svazu, kde jejich výstup zastaví obrovská lavina. Už bez lyží se pak vydávají na sedmitisícovku Pik Korženěvské. Snímek o dobrodružtví, odvaze a kamarádství.

Few Days

Režie: Tomáš Galásek, ČR, 2014, 42 minut

Film Few Days sleduje dvě skupiny českých freeskiingových jezdců, z nichž obě mají stejný cíl, avšak odlišný způsob jeho zdolání. Jejich přístup k horám ukazuje jednu společnou vášeň: svobodu a čerstvý prašan. Ve snímku se můžete těšit na českou lyžařskou špičku. Na heliskiing ve Švédsku se vydal Robin Kaleta spolu s českým olympionikem Ondřejem Bankem. Ve druhé skupině, která si to na rakouské vrcholky vyšlápla po vlastních nohou.

Arrowhead 135

Režie: Brenda Piekarski, USA, 2014, 29 minut

Ultramaraton Arrowhead 135 severní Minesotou patří mezi padesátku nejnáročnějších závodů na světě. Donutit zmrzlé tělo ke zdolání 135 mil na sněžném kole, běžkách, nebo pěšky za 60 hodin totiž není žádná hračka. Film sleduje jednoho závodníka z každé kategorie bojujícího nejen s mrazy -48 °C, ale i sám se sebou.

Afterglow – Cena za jedinečný vizuální zážitek

Režie: Nick Waggoner & Mike Brown, USA, 2014, 12 minut

Tvůrčí vizuál zpracovaný tak, jako nikdy před tím. Afterglow je oslavován jako jeden z filmařsky nejhlubších lyžařských snímků všech dob. Velké skoky či brázdění prašanu i snové záběry, vše točeno v noci s masivními LED světly zakázkové výroby. Tolik barev jste na sněhu ještě nikdy neviděli.

An Education

Režie: Fitz Cahall, USA, 2014, 9 minut

Mike Libecki jede na svojí 58 expedici na Antarktidu společně se svojíjedenáctiletou dcerou Lillianou. Krátký film ukazuje přístup otce k přípravě malé dcery na její první lyžařskou expedici.

Artic Air

Režie: Niall McCann, Velká Británie, 2014, 23 minut

Dobrodružná výprava dvou bratrů Finna a Nialla na východní pobřeží Grónska, kde kombinují lyžování, horolezectví a speed flying. Během desetidenní výpravy vyrážejí ze základního tábora obklopeného monstrózními vrcholy, aby si užili tolik zábavy, kolik jim počasí a fyzická kondice dovolí. Vylezli na několik dosud nepojmenovaných hor a z jejich vrcholů slétli s malým padákem.

From the Road

Režie: Mark Fisher, USA, 2014, 22 minut

Příběh bývalého profesionálního lyžařského guida Erica Hendersona, který se vrací na místo, kde mu osud zastavil profesní kariéru. Na zlověstném aljašském vrcholu Meteorite si Eric v roce 2009 zlomil krk. Film je osobní výpovědí lyžaře, který se vyrovnává s těžkým zraněním a návratem na strmé kopce.

 

FILMY V ROCE 2014

Arslanbob

Režie: Nicholas Covelli, Austrálie, 2013, 12 minut

Arslanbob je malé městečko a horská oblast s divokými lesy plnými ořešáků. V zimě se nezaměstnanost zvyšuje na 80%. A lahev vodky stojí 40 Kč. Pro mnohé farmáře zima znamená 3 velmi nezdravé měsíce. Obklopen horami s mírnými, ale častými sněhovými přeháňkami má Kyrgyzstán potenciál stát se respektovanou lyžařskou destinací.

High Tension – Cena festivalové poroty

Režie: Peter Mortimer, USA, 2013, 37 minut

Mount Everest se loni dostal na titulní strany novin po celém světě. Byla zveřejněna zpráva, že Ueli Steck (přezdívaný jako “Swiss machine”) a Simone Moro, dvojice jedněch z nejvýraznějších alpinistů, byli napadeni rozzuřenými šerpy v druhém táboře, zatím co se pokoušeli o výstup novou  moderní cestou. Poté z hory prchli v obavách o svůj život  a vyostřenější střety. Incident vyvolal řadu pobouřených reakcí jak mezi nosiči, horolezci tak mezi průvodci.

Huevo – Zvláštní cena – Film s osobní výzvou

Režie: Ondřej Švihálek, České republika, 2014, 30 minut

Brněnské trio extrémních lyžařů Kejda Ski Team se vydává na svou vysněnou expedici do vysokého pohoří Cordillera Blanca v Peru. Jejich cílem je vylézt a následně slyžovat co nejvíce šestitisícových vrcholů, pokud možno strmými liniemi. Na čtvrtém vrcholu však expedice náhle končí… Jeden z peruánských sjezdů obdržel ocenění Výstup/sjezd roku ČHS 2014.

Icefall

Režie: Joseph Areddy, Švýcarsko, 2014, 5 minut

Mimořádná spolupráce filmařů a sportovců přináší fascinující podívanou na mýty opředený norský The Frost Giants. Krátký audiovizuální snímek s úchvatnými záběry nočního lezení po zmrzlých vodopádech. Filmový adrenalinový zážitek umocňuje dynamická hudba umocňující jak sportovní výkon lezců tak i dech beroucí krásu nasvícených ledopádů.

Polárník – Cena diváka

Režie: Pavol Barabáš, Slovensko, 2014, 56 minut

Ve světě ho uznávají, doma o něm ví málokdo. Peter Valušiak má za sebou zhruba dvě desítky výprav do polárních oblastí naší Země. V roce 1998 se mu se třemi Rusy podařil (jako prvním v historii) výkon z kategorie snů: přejít bez cizí pomoci od břehů Ruska napříč zamrzlým mořem Arktidy přes Severní pól až ke břehům Kanady. Dlouhé roky ho vábí další výzva, o kterou se už několikrát pokoušel. Chce přejít napříč Antarktidou přes Jižní pól. Film Polárník je portrétem člověka, který se pokouší přežít sám na nejchladnějším kontinentě.

Supervention

Režie: Filip Christensen, Even Sigstad, Norsko, 2013, 16 minut

Za celovečerním filmem Supervention stojí celé dva roky filmování a patří k tomu nejlepšímu, co se v loňském roce o freeskiingu a freeridu natočilo. Na SNOW FILM FESTu bude uvedena zkrácená čtvrthodinová verze, která sleduje špičkové jezdce na zajímavých místech ve Skandinávii. Film začíná dechberoucími rozjezdy na skokanském můstku v Lillehammeru, kde se v roce 1994 konaly Zimní Olympijské hry.

Vaya a la Cumbre

Režie: Ollie Nieuwland-Zlotnicki Zach Ornitz, USA, 2012, 23 minut

Vaya a la Cumbre je rodinný příběh na pozadí života v horách. Příběh se točí kolem lyžování, ale překračuje ho ve vyprávění o otcově dědictví a synově boji žít svůj vlastní život. Mnoho lyžařů sní o vlastním lyžařským areálu, ale realita není tak jednoduchá: Vaya La Cumbre zkoumá radosti a problémy, kterým čelí rodina provozující skiareál v odlehlém koutě Chile.

Z A do K a zase zpátky (From A to K and back again)

Režie: Johannes Hoffmann, Simon Platzer, Rakousko 2014, 26 minut

Snímek Z A to K a zse zpátky zachycuje dobrodružnou cestu za jejich životní vášní – freeridovým lyžováním. Tentokrát se parta pěti tyrolských přátel podívá do Severní Ameriky, konkrétně Aljašky a Britské Kolumbie. I přestože klukům nic nehraje do karet už od začátku, kdy jim letecká společnost ztratí zavazadla, nakonec se stane celá výprava úspěšnou. Téměř poetické záběry doprovázené velmi emotivní hudbou střídají humorné scény a úvahy mladých lyžařů. Nechybí ani skvělé propracované záběry výjimečných výkonů.

Zimní plavci na Špicberkách

Režie: Jindřich Krása, Jack Bright, Česká republika, 2014, 25 minut

Tři otužilci z České republiky a Velké Británie, kteří se věnují zimnímu plavání, mají ještě jednu vášeň – polární cestování. Na jaře 2013 se rozhodnou oba koníčky spojit a v doprovodu zkušeného polárníka se vydají na Špicberské ostrovy. V největší evropské arktické divočině na ně čekají ledovce, sněhové pláně a mrazivý vítr. Podaří se jim jen 1 300 kilometrů od severního pólu najít místo, kde by mohli cíl své expedice bezpečně uskutečnit?

 

SHRNUTÍ V ROCE 2013

19. 10. – 31. 11. 2013

191 měst

UDĚLENÉ CENY

Cena diváka

Na Sever od slunce (Nordfor Sola)

Cena za zpracování

Sašimi z jednorožce (Unicorn Sashimi)

Zvláštní cena – film s osobní výzvou

Neviditelná hora

 

FILMY V ROCE 2013

Lákavý strach (Tempting Fear)

Režie: Mike Douglas, Kanada, 2012, 25 minut

Andreas Fransson je asi nejodvážnějším extrémním lyžařem této generace. Ve filmu Tempting Fear zkoumá místo, kde strach přemůže všechny emoce, protože smrt číhá na každém chybném kroku. Článek k filmu čtěte zde.

Modrá posedlost (Blue Obsession)

Režie: Alan Gordon, Jordan Halland, USA, 2011, 8 minut

Modrá posedlost, i tak by se dal přeložit název filmu točeného na aljašském ledovcovém platu Juneau Icefield. Horolezec Alan Gordon se  snažil zachytit místa na ledovci Mendenhall, kde se od svých devíti let neustále pohybuje a která se každý den proměňují.

Na sever od slunce (Nordfor sola) – Cena diváka

Režie: Jørn Nyseth Ranum, Inge Wegge, Norsko, 2012, 46 minut

Inge a Jørn nejsou běžní surfaři. Rozhodli se strávit devět měsíců studené norské zimy v izolaci za polárním kruhem v neobydlené zátoce omývané Atlantikem, kde našli nejen perfektní vlny, ale také spousty odpadků. Za cíl si dali posbírat alespoň tunu odpadu, který dennodenně přináší moře.

Napříč ledy (Crossing The Ice)

Režie: Justin Jones, Austrále, 2012, 44 minut

Dva australští dobrodruzi, James Castrission and Justin Jones, se vydávají na nebezpečnou cestu napříč Antarktidou a zpět a to zcela bez pomoci. Žádní tažní psi, žádný kite, žádné zásobovací tábory, pouze dva muži táhnoucí na saních své zásoby a přístřeší přes 2200 km nehostinného ledu a mrazu.

Neviditelná hora – Zvláštní cena – film s osobní výzvou

Režie: Petra Geletová, Slovensko, 2013, 20 minut

Tento dokument z Elbrusu zachycuje výstup nevidomého Juraje Prágera a Zoliho Pála na nejvyšší horu Evropy severní stranou. Po překonání sebe samého na Mt. Blancu na„nejnáročnější normálce“ chtěl Juraj zkusit něco dalšího a opět posunout svoje hranice. Toto dobrodružství ukazuje výstup bez jakékoliv podpory. Čtěte článek k filmu.

Sašimi z jednorožce (Unicorn Sashimi) – Cena za zpracování

Režie: Ben Knight, Nick Waggoner and Travis Rummel, USA, 2011, 5 minut

Každý dobrodruh a horolezec ví, že k pohybu v horách patří prohra stejně tak, jako vítězství. Prohra však rozhodně neznamená zklamání a to vědí i autoři snímku Unicorn Sashimi, kteří se vydali do japonských hor s cílem ulovit mýtického hokkaidského jednorožce. „Ukázalo se ale, že zvíře je těžké natočit a tak jsme se rozhodli alespoň si trochu zalyžovat,“ skromě komentují autoři filmu.

Snow way

Režie: David Kačírek, Martin Hausner, produkce: LIP Production, ČR, 2012, 40 minut

Dokumentární film mapuje dvacetiletou sportovní kariéru nejúspěšnějšího českéhosnowboardisty Martina Černíka. Popisuje svojí cestu od prvních zatáček v Krkonoších přesOlympiádu až po extrémní sjezdy v divoké přírodě. Rozhovor s Martinem čtěte zde.

Ataraxie

Režie: Nicolas Chibac, USA, Nový Zéland, Německo, 2012, 13 minut

Členové týmu z Německa, Nového Zélandu a USA a spojili své síly, aby prožili dobrodružství plné adrenalinu v aljašských horách Chugach. Jejich cílem je jen pomocí tažného draka dosáhnout vrcholu nejvyšší hory Mt. Marcus Baker (4016m). Podaří se? Budou sněhové a hlavně větrné podmínky pro náročný snowkiting přívětivé?

Snow girls

Režie: Juraj Lovás, produkce: Filip Zbojek, Slovensko, 2012, 23 minut

Dokument přibližuje svět freeskiingu a snowboardingu z pohledu slovenských a českých jezdkyň. Natália Šlepecká, Zuzana Stromková, Klaudia Medlová a Martina Molnárová chronologicky popisují příběh jedné sezóny a to od podzimu až po letní přípravu.

 

SHRNUTÍ V ROCE 2012

1. 11. – 30. 11. 2012

122 měst

UDĚLENÉ CENY

Nejlepší snímek s příběhem – Cena diváka

BAFFIN BABES

Nejlepší emocionální snímek – Cena pořadatelů Expediční kamery

ALL I CAN

Zvláštní cena – nejlepší film s osobní výzvou

WHITE LINE

Zvláštní cena – za kreativní nápad

Tatry krásné, Tatry mé

 

FILMY V ROCE 2012

All.I.Can

Země: USA, režie: Dave Mossop, Eric Crosland, produkce: Sherpas Cinema, délka: 15 minut (74 minut celá verze)

All.I.Can je vizuálně ohromující dílo kinematografie, nejlepší lyžařský film roku 2011, který se věnuje vášni pro lyžování a objevování nádherných dosud nesjetých míst v horách po celém světě.

All.I.Can získal řadu ocenění na fstivalech ve světě.

Baffin Babes

Země: Kanda, Norsko, režie: The Babes, produkce: Catapult Film, délka: 20 minut

účinkující: Vera & Emma Simonsson, Ingebjoerg Tollefsen& Kristin Folsland Olsen

Nejsme jako ti chlapi, co chtějí být „cool“. S ledem a vousama a to všechno… My chceme být prostě outdoorové!“ říká Emma Simonson na dotaz jestli je potřeba mít vousy, aby byla drsná. Baffin Babes dokazují přesný opak. Pokud si stále někdo myslí, že čtyři ženy nemohou vydžet 80 dní na expedici bez záchodu a sprchy, po shlédnutí tohoto filmu budou přesvědčeni o opaku. Podívejte se na nejdelší lyžařskou cestu: 1200 km skrz arktickou pustinu podél kanadského ostrova Baffin. Není to zrovna procházka parkem, pokud vezmeme v úvahu 100 kilogramů na saních, teploty – 40 stupňů Celsia a polárními medvědy okolo.

Cold (Chlad)

Země: USA,  Režie:  Anson Fogel,  Produkce: Forge Motion Pictures,  Délka: 19 minut

Ve chvíli, kdy neberete lezení jako zábavu nebo lezení jako sport nebo jako způsob, jak se někam dostat, zbývá už jen jedno: Lézt, protože je to těžké. A co může být těžšího než se pokoušet o osmitisícový vrchol v zimních podmínkách?

Cold, česky „Chlad“, je příběh o unikátním zimním výstupu Cory Richardse na osmitisícovku Gasherbrum II se dvěma partnery, horolezci světové špičky, Simonem Moro a Denisem Urubko. Uvidíte natáčení ve velmi náročných přírodních podmínkách, plný zvratů a překvapení.

Film Cold vyhrál hlavní cenu Grand Prize na festivalu BANFF!

Parallels

Země: Kanada, režie: Nicolas Teichrob, Athan Merrick, produkce: Dendrite Studios, délka: 7 minut

Parallels, znamená rovnoběžky, což v tomto případě odkazuje na rovnoběžné lyžařské stopy, které freerideři vytvořili ve svazích olympijského střediska Whistler v rámci World Ski & Snowboard Festival v dubnu 2011. Nesoutěží mezi sebou jen samotní jezdci, ale i filmaři, kteří soupeří o nejlepší záběry, které musí být sestřihané a uvedené ještě v průběhu festivalu.

Scottish Ice Trip

Země: Francie, režie: Guillaume Broust, produkce: Petzl, délka: 26 minut

Je-li na zemi místo, kde horolezci slaví příchod další sněhové bouře, tak to musí být Skotsko. Každou zimu, pod náporem proudů vanoucích od severního Atlantiku je Skotská vysočina pokryta vrstvou sněhu a vystavena napospas počasí. Zde existuje zimní lezení už déle než sto let a chuť dobrodružství je zrovna tak nefalšovaná, jako příchuť rašeliny v místní whisky. Leze se zespodu, bez nýtů a většinou na první pokus (on sight). Tolik k úvodu do moderní etiky moderního mixového lezení ve Skotsku. A právě za těchto podmínek dal Ueli Steck nejobtížnější cestu na Ben Nevis, The Secret (X, 10).

Tatry krásné, Tatry mé

Země: Česká Republika, Režie: Petr Hanoušek, Produkce: Petr Faggič Giacintov, Délka: 35 minut

Pokud má národ nějaké společné sny, pak sen o velehorách je jedním z nejsilněji prožívaných. Nejbližššími a nejmilovanějšími velehorami jsou Vysoké Tatry. Film se zabývá jednou osobní láskou, která hory přenáší. Doslova a do písmene. Sledujeme totiž snahu jednoho tatranského milce, který touží hory nejen navštěvaovat, ale i vlastnit.

Autor je stejně jako hlavní postava filmu milcem Vysokých Tater, do nichž se poprvé podíval už v ranném dětství díky horolezeckým ambicím svého otce. Jako mnoho jiných prožil školní výlet na Sliezskom dome a v pubertě brigádničil jako nosič na Zbojnické chatě. Za svůj čtyřicetiletý život navšívil mnoho hor i velehor, ale Tatry mu jako kouzelný sen uvízly v srdci a rád se do nich vrací.Film Tatry krásné, Tatry mé je jeho vrcholohorská filmová prvotina, která je promítána na veřejnosti.

Ultim8 Separation

Země: Česká republika, Režie: Lucas Herman, Produkce: Illegal Production, Délka: 26 minut

Ultim8 Separation navazuje na úspěšný český freeski film Separation z roku 2010. Projekt si klade za cíl mapovat českou freeskiingovou parkovou scénu a přiblížit tak freeskiing jako progresivní sport širšímu publiku. Letošní sezónu se tak Separation partička rozrostla o další české jezdce. K stávajícímu základu: Robin Holub, Pepé Kalenský, Filip Taraba a Jirka Volák se k projektu připojují rideři jako Roman Dalecký, Mario Skála a Dan Hanka. Noví jezdci mají úkol jasný – udělat Separation pestřejším a ukázat za co česká freeski scéna stojí.

 

White Line

Země: Česká republika, režie: Tomáš Galásek, produkce: Martina Prášilová, délka: 50 minut

White line je filmový snímek o stylu jízdy freeride, který se bude natáčet v zimní sezóně 2010/2011. Film jedinečným způsobem spojuje životy nejlepších českých jezdců, mapujejejich odlišný charakter, ale stejný přístup k horám a ukazuje jednu společnou vášeň:svobodu a čerstvý prašan. Každý z nich je vždy připraven hledat nejrůznější způsoby a prostředky, jak se na vrchol hory zase vrátit. To vzrušení, adrenalin, volnost… Vše dohromady tvoří jedinečný a neopakovatelný zážitek. A bílá lajna, kterou za sebou nechávají, je nesmazatelným důkazem, že pokořili panensky zasněžené pláně hor.

Když se dá banda nejlepších freeriderů dohromady, znamená to jediné: kvalitní podívaná a nádherné záběry. Toho se rozhodl využít kameraman Tomáš Galásek, který oslovil české freeridové špičky. Slovo dalo slovo a nový projekt je na světě. Jeho cílem je vytvoření unikátního freeridového videa, které, ač předně o freeridovém lyžování, nezůstane jenom u něj a pokusí se nahlédnout i na životní cestu jednotlivých jezdců, kterou si každý z těchto riderů tvoří tu svou lajnu i mimo hory, v běžném životě. Tento freeridový film se natáčel dva roky (2010-2012) a představí Simonu Hrstkovou, Marka Macháčka, Jiřího Lauseckera a mladé freeridové nadšence, alias „kluky z Řeky“ (Petr Milerski, Lukáš Bílko, Lukáš Niemczyk, David Sztefek). Na premiéru se můžeme těšit v říjnu 2012. Zde je pro navnadění teaser:

 

VÝSLEDKY 1. ROČNÍKU (2011)

SHRNUTÍ

  1. 10. – 30. 11. 2011

78 měst

UDĚLENÉ CENY

Nejlepší emocionální snímek – Cena diváka

„Mont Blanc – speed flying“ Dech beroucí vysoce exponované závěry šestice lyžařů, kteří s křídly nad hlavou brázdí svahy nejvyšší evropské hory. (Francie, Didier Lafond)

Nejlepší snímek s příběhem a Cena pořadatelů Expediční kamery

„AZADI: freedom“ Film o lyžování v zemi, která se snaží vyrovnat s násilnou minulostí i nejistou budoucností.

(Kanada, Anthony Bonello)

Zvláštní cena – nejlepší film s osobní výzvou

„Zimní plavání“ Filmové vyprávění o touze překonat vlastní stín, vstoupit do řeky o teplotě 2°C a plavat.

(ČR, Jack Bright)

 

Partneři

© 2011 - 2024 Outdoor media, s.r.o. - web spravuje studio Webklient -